Israelerna tar emot egyptiernas skatter inför uttåget ur Egypten
Olja på koppar 69 x 86 cm. Samtida fanerad ram.
Bukowskis Internationella Vårauktion 1996, katalognummer 267.
Bukowskis tackar dr. Marrigje Rikken på RKD – Netherlands Institute for Art History i Haag för hjälp med attribuering av målningen.