"Bältespännarna"
Signerad / gjutarstämpel Hugo Elmqvist och daterad 1893. Brons, brunpatinerad. Höjd 65 cm.
Tidigare felaktig uppgift om upphovsman. Skall vara Johan Peter Molin (efter).
Efter Johan Peter Molin (1814-1873), ursprungligen koncipierad omkring 1858.