"Sittgropen"
Signerad Öyvind Fahlström och daterad 8/61 samt a tergo signerad Öyvind Fahlström och daterad 8/61. Lack och tusch på duk 98,5 x 44,5 cm.
Cordier & Ekstrom, Inc. New York.
Galerie Daniel Cordier, Paris, Frankrike, 6 dec 1962 - 12 jan 1963.
Cordier & Ekstrom, Inc. New York, USA, 4 - 29 feb 1964.
"Sittgropen", eller verkets franska tillskrivna titel "Le Trou", är utförd i april 1961 och lämnades till Cordier, tillsammans med flera andra verk i juli 1961.