"Lejontämjaren"/"The Lion Tamer"/"Lovetemmeren"
Signerad med blyerts och utförd 1916. Litografi 49 x 47,3 cm, bladstorlek 65,3 x 80,6 cm. Annoterad i blyerts i nedre vänster hörn "No 10. 8/12 1916."
Chefsarkitekt Eskil Sundahl, Kooperativa Förbundets Arkitekt- och Ingenjörsbyrå. Gåva 1940.
Därefter i arv.
Woll, 598D.