TERRIN med FAT, fajans. Rörstrand, 1700-talets första hälft.
Märkt Stockholm. Efter europeisk silvermodell med maskaronhänklar och lockknopp i form av havsvidunder. Stiliserad växtdekor i starkeldsblått. Terrinens längd 40,5 cm.
Krackelyr. Fat med lagning. Slitage med ställvis glasyrbortfall. Nagg. Sprickor.
×
Logga in
Kunde inte logga in