MATTA, "Blommig rya", rya, ca 173 x 136,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1969.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, senare fransar varav några skadade.
Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 171.