MATTA, rölakan, ca 255 x 213,5 cm, signerad KLH ID
(Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). Komponerad omkring 1900-talets mitt. Polykromt flikmönster.
Jämnt slitage, något smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, en kortsida saknar fransar, en har skadade fransar och många saknas.