241
913902

MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Röd botten med polykrom medaljong, fåglar, blom-, palmett- och granatäppelslingor samt hörnornament med mytologiska djur. Grönmelerad huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka. En kortsida med en inskription. Vissa mönster knutna i silke.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, hål och skador, några små sköra partier. Obetydliga malskador på baksidan, långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador. Den gröna huvudbården har några abrascher.