Ljusröd botten med stor polykrom medaljong, ljusblå hörnornament, stiliserade palmett- och blomslingor. Mörkblå huvudbård med stora palmett- och blomrankor.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador. En långsida med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar ett par knutrader.
Från antikhandlare Maj och Carl-Axel Perssons hem, Malmö.