234
906981

Fabergé, verkmästare JULIUS RAPPOPORT, kandelabrar, ett par, silver, S:t Petersburg före 1899

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
500 000 SEK

Louis XVI-stil, kannelerade skaft med bladgirlander, på rund fot. Ljusarmar för två ljus, i mitten eldflamma i urna med rosett. Stämplade Fabergé i kyrilliska, verkmästarens initialer och silverstandard 88 samt ristat inventarienummer 4848. Höjd 28 cm, vikt 1.040 + 1.090 gram.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv

Nationalmuseum, Carl Fabergé, Tsarens guldsmed, Stockholm 6 juni-19 oktober 1997, nr 182.