Snusdosa, otydliga stämplar, silver, Frankrike 1700-talets förra hälft, senbarock.
Invändigt förgylld, rektangulär, med ciselerad dekor av kartusch med herde och hund, frånsidan med kanin och bärbuske i kartusch. Längd 6,7 cm, vikt 76 gram.
Bruksslitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in