15
911752

H. H. VON ESSENS PORFYRVAS MED LOCK, av hovsicelör F L Rung (ej signerad), sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 500 - 26 300 EUR
18 200 - 27 300 USD
Klubbat pris
720 000 SEK

Blybergsporfyr och förgylld brons. Hänklar i form av satyrhuvuden. Bladhölstrad nederdel, lock med pinjekotte. Höjd 70, bredd inkl. hänklar 40 cm. På en gustaviansk kolonn med förgyllda kannelyrer med höjd 101 cm. Även en piedestal som använts under 1900-talet medföljer, vitmålad, höjd 99 cm.

Bronser på kransen nedtill: två stavar med parställda blad senare, en stav med parställda blad saknas.

Tilläggslista

Bronser på kransen nedtill: två stavar med parställda blad senare, en stav med parställda blad saknas. / Bronze mounts on the round leave-wreath at the bottom: two rods with paired leaves later, one rod with paired leaves is missing.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tillhört Hans Henrik von Essen (1755–1824).
Greven och riksmarskalken Hans Henric von Essen hade ett spännande livsöde. Det var han som gick arm i arm med Gustav III när kungen blev skjuten på maskeradbalen. Arton år senare stod Hans Henric von Essen, då som Karl XIII:s riksmarskalk, i Helsingborg för att ta emot den nya kronprinsen i Sverige, Jean Baptiste Bernadotte.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens urna avbildad sid. 29, med den gustavianska kolonnen.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens urna avbildad sid. 217, med den senare kolonnen.

Sundblom, Hans, Porfyr, En utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Bukowskis 1985/86, jämför snarlik urna utan lock på gustaviansk kolonn på Stockholm slott, avbildad sid, 52, katalognummer 4, sid 63.

Solders, Severin, Gamla Porfyrverket, Älvdalens sockens historia, 1939, pl. 22, avbildar Rungs modeller för porfyrvaser 1799 till Wertmüller, däribland vas no 1 "En dylikt garnerad Porphyr Vase med Bronze, varen circa 27 tum hög och alt i proportion, kosta circa 150 Riksdaler". Längs med vasen står "28 tum Svenska Hög".

Auktionens porfyrvas är till stora delar lik två vaser på Stockholm slott (HGK GV:st 9-10). Vaserna överensstämmer väl med hovciselören Rungs skrivelse till A. U. Wertmüller år 1799 där tecknad vas No 1 är avsedd att vara 28 tum och med bronsdekor och hänklar i form av satyrer och bladhölstring nedtill. 28 tum är cirka 70 cm, vilket motsvarar höjden på auktionens urna med lock. Vaserna kunde även fås med lock enligt Rung 1799.

Fredrik Ludvig Rung (1758-1837) räknas till den gustavianska epokens skickligaste bronstillverkare av internationell klass. Hans stora skicklighet att gjuta, ciselera och förgylla bronser hade han uppövat under sina läroår i Frankrike och England. Hemkommen till Sverige 1787 blev han engagerad som hovsicelör i viktiga beställningar till kungahuset. Han utförde bronsdekorationer till porfyrföremål efter Louis Masreliez' ritningar och gjorde också inköp av porfyrföremål för att sälja dem vidare försedda med bronsmonteringar. Under en tid var han även porfyrverkets revisor. Signerade arbeten av Rung är ytterst sällsynta. Kända arbeten av honom hittas till största delen på de kungliga slotten tack vare bevarad skriftlig dokumentation. I biblioteket i Haga paviljongen finns ett brasaltare och ett par appliquer av förgylld brons av Rung. I bouppteckningen från hans första hustrus död år 1800 upptogs en fordran hos Hertigen av Södermanland (Karl XIII) och hos Hertigen av Östergötland (Hertig Fredrik). 1803 utnämndes han till professor vid Kongl. Målar och Bildthuggar Academien. Rung hade sin bostad och verkstad på Norra Smedjegatan no 4. En av hans lärlingar var bildhuggaren Fogelberg 1804-06. Fredrik Ludvig var den tredje generationen gördelmakare (tillverkare av föremål av mässing och brons) i samma familj. Hans far hade förgyllt beslagen till Georg Haupts mineralskåp som utförts på beställning av Gustav III till prinsen av Condé. Både Fredrik Ludvigs far och farfar blev gördelmakareåldermän, medan han själv blev utnämnd till hovsicelör. Fortfarande 1805 var både far och son verksamma i Stockholm.