Erik Sorsell, dryckeskanna, silver, Stockholm 1794, gustaviansk.
Invändigt förgylld, på tassfötter, livet med antikiserande medaljonger, locket med lagerkant och kotteknopp. Tumgrepp och hänkel med dekor av lagerblad. Höjd 24,5 cm, vikt 1.350 gram.
Proveniens
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).
×
Logga in
Kunde inte logga in