124
901084

Sven Wallman, dryckeskanna, silver, Göteborg 1704, karolinsk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Delvis förgylld, cylindrisk på kulfötter med dekor av granatäpplen och akantus, fotanfanger med liknande dekor. Fruktornerad hänkel med sköldformad avslutning och tumgrepp med dubbla granatäpplen, på locket graverat monogram inom krans av barockblommor. På livet senare minnesgravyr daterad 1881. Höjd 19 cm, vikt 1.186 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).