Delvis förgylld, på fruktornerade kulfötter med bladanfanger, svängd hänkel med tumknopp och avslutande sköld med graverad ägarmärkning AIS 1714 BOD. Lock med krans av graverade barockblommor och infattad medalj med Fredrik I:s bild daterad 1730. Höjd 18,5 cm, vikt 1.614 gram.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).