911754

HIMMELSSÄNG, Lit à l'anglaise, tillskriven Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Förgylld och bronserad. Skulpterad dekor. Sänghimmel med krönande plym och bandrosett. Säng med pilkoger, fackla och lagerkrans. Ramverk med flätband och pärlstav. På fottrissor av mässing. Röda sammetstyget inköpt i Frankrike vid 1940-talets slut av Karl Gustav Lagerfelt. Sängens längd 195, bredd 89, höjd 131 cm. Innermått: längd 186, utdragbar front till totalt djup 154 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Upptagen i Claes de Frietzckys egenhändiga förteckning från den 11 juli 1789 på Säbylund ”Förteckning på Meublerne vid Säbylund och hvad de kosta i inkiöp med frackt”, Kungliga biblioteket: "Sängkammaren... 1 Gustaviad Säng af samma slags Damast* och förgylda lister garnerad med röda och hvita suiljoner och tofsar". *För varje rum inleder Claes de Frietzcky med att beskriva väggbeklädnaden, i sängkammaren "af Ost Indiskt röd Damast med förgylda lister och 2ne förgyllda dörrstycken".

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens himmelsäng avbildad sid. 215.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens himmelsäng avbildad sid. 29.

Claes de Frietzckys egenhändiga inventarieförteckning på Säbylund från 11 juli 1789 tar bland annat upp den förgyllda gustavianska sängen. Ur ett konsthistoriskt perspektiv är det intressant att sängen omnämns av Claes de Frietzcky som gustaviansk. Det är sällan en möbelstil får sitt namn under sin samtid. Fram till 1900 hade sängen en mycket symbolisk betydelse för familjens fortlevnad. Mitt på sängramen sitter ett snidat dekorelement bestående av en fackla, ett pilkoger och en lagerkrans. Facklan, med kärlekens eld, var ett emblem för Eros och Afrodite. Pilkogret innehöll Eros kärlekspilar och lagerkransen symboliserade beständighet och seger. Sängen hade en viktig symbolisk laddning och s.k. sängledning var en del i den äldre vigseltraditionen, som innebar att brudparet efter bröllopet följdes av bröllopsgästerna in i sin nya gemensamma sängkammare.