SIGRID SANDSTRÖM, blandteknik på akrylglas, signerad SS och daterad -04.
"Svarta fanor" 61 x 63 cm.
Repor. Ytsmuts.
Galleri Gunnar Olsson, Stockholm.
Galleri Gunnar Olsson, Stockholm, "Hrönir", 2004.
Sandströms målningar kunde senast ses hos Galleri Gunnar Olsson på Market Art Fair 2017 på Färgfabriken i Stockholm. I våras kom även en ny bok om hennes konstnärskap "The Site of Painting".
Sigrid Sandström har haft separatutställningar bl.a. i Houston och Los Angeles, där hon just nu arbetar som gästprofessor på UCLA.