"The Girl in a Room", 2006
Signerad P Rudomino och numrerad 9/20 och daterad 14/12/12 a tergo. C-print monterad på akrylglas och aluminium 164 x 110 cm.
Inköpt direkt av fotografen.
Motivet utställt på:
"Out of focus: Photography" Saatchi Gallery, London,
2012.
"Water on the Lens" County Hall, London Southbank, 2009.
Phoebe Rudomino är en kommersiell dykare och undervattensfotograf baserad vid The Underwater Stage på Pinewood Studios, London. Rudominos specialitet är stillbildsfotografi och video bakom kulisserna på film-, TV- och reklaminspelningar. Rudomino har tagit filmscener i bland andra James Bond filmerna Skyfall och Casino Royal. Det aktuella fotografiet är en stillbild från Johnson & Johnsons TV-reklam "Imagine, total Hydration body wash", Home Corp, 2009. Motivet ställdes ut på Rudominos utställning "Water on the Lens" i County Hall, London Southbank 2009 och på Saatchi Gallery i utställningen "Out of focus: Photography" 2012.