8
811274

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 700 - 23 400 USD
Klubbat pris
310 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Edvin Öhrström
(Sverige, 1906-1994)

vas, glas, Ariel, Orrefors 1937, nr 50.

Dekor av tjurfäktare i brunt och orange mot klar fond. Signerad Orrefors 1937 Ariel No 50 E. Öhrström Sweden, höjd 19 cm, diameter 14 cm.

Smärre slitage, möjligen något slipad.

Mark D. Friedman, "The Best of Modern Swedish Art Glass: Orrefors and Kosta 1930-70", 2006, avbildad sid 42-43.

Formgivare