skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike.
En äpplehalva, grön glasyr med tre lösa kärnor med rödglasyr, signerad HHg, ca 82 x 83 cm, höjd ca 55 cm inkl ställ av plexiglas. Rund glasskiva medföljer.
Smärre krackelyr, en kärna med nagg.