MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1967. (Ovanlig).
Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ställvis skadade fransar, flera saknas.
Måtten är ca 387,5 x 304 cm.
Mattor med mönstret "Magdalena" tillverkades bl.a. till svenska ambassaderna i Köpenhamn och Moskva samt Hedemora kyrka.