Agda Österberg
(Sverige, 1891-1987)
MATTA, rölakan, ca 160 x 125 cm, invävd signatur AÖ på framsidan och broderat AGDA ÖSTERBERG på baksidan.
Sverige 1960-talets början. Stora polykroma geometriska mönster.
Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar.