MATTA, "Viggen, grön", rölakan, ca 292 x 245,5 cm, signerad SH BK (Svensk Hemslöjd, Berit Koenig).
Sverige omkring 1950. Rand- och sicksackmönster i olika gröna, ljusgrå och bruna nyanser samt benvitt.
Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna avkortade, originalfransar saknas.