MATTA, "Rubirosa, blå", gobelängteknik, ca 249 x 172,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1958.
Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.