Förgyllt och snidat trä, fyrpassformad fot på lejontassar, kinesiserande tygskärm med mässingsfästen. Höjd 245 cm.
Två små dekorelement saknas. Slitage.
Tillskriven Helge Werner/ attributed to Helge Werner.
Enligt uppgift det tidigare Hotel Anglais (ritat av arkitekt Helgo Zettervall), Stockholm.
Helge Werner (1883-1953) innehade från år 1925 firman AB Arkitektbolaget på Kungsträdgårdsgatan 12 i Stockholm