"Taburett No: 2", två stycken, Näfveqvarns bruk, formgiven ca 1925.
Svärtat gjutjärn, plankor målade i olivgrönt. Längd 105 respektive 103,5 cm, bredd 47 cm, höjd 51 cm (sitthöjd 43,5 cm).
Väderbitna, smärre rost och slitage.
Dokumenterat innehav på herrgård utanför Flen sedan 1950-talet, möjligen även tidigare.
Christian Björk, "Näfveqvarns Bruk- konstnärer och arkitekter till industrin", Orosdi-back, 2013. Se sid 130, 164-165.