Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.
Invändigt förgylld, oval, på tre svängda bladfötter, profilerad mynningskant, livet med drivna och ciselerade blommor. Undertill lodangivelse 22 1/4. Längd 17,5 cm, vikt 290 gram.
Obetydliga bucklor.
×
Logga in
Kunde inte logga in