Jonas Jäderstedt, dryckeskanna, silver, Västerås 1759.
Delvis förgylld, cylindrisk på svängda voluter med rocailleformade anfanger, slätt liv med stämplad lambrequin. Locket med svängda knäckar. Undertill initialer. Höjd 16 cm, vikt 828 gram.
Obetydligt bruksslitage, ytliga repor.
×
Logga in
Kunde inte logga in