Fodral av förgylld brons. Höjd 60 cm, bredd 29 cm. Nyckel och pendel medföljer.
Ett sidoglas med spricka, slitage.
Sigurd Wallin, "Nordiska museets möbler från svenska herremanshem", del II, 1933: jämför väggur fig 798, sid 219, Inv. 191,579
Per Falck m fl, "Tidsfodral", Nordiska museets förlag 1997, se sid 83-90 rörande tillverkningen av svenska fodral av brons.