Mässing, rektangulär fot, stiliserade tassfötter, benet bladhölstrat upptill, klot vid basen, tre ljuspunkter, glaskupa av frostat glas med slipad dekor. Höj- och sänkbara, mellan 145 cm och maxhöjden 200 cm, glaskupan diameter ca 49 cm.
Smärre slitage. Foten järnfylld.
Glaskupor med nagg och små kantsprickor.