Porfyr från Älvdalen, s.k. Rännås och Gammalklitt, samt förgylld brons. Skaft i form av stående antikiserande kvinnofigurer på runt postament. Kvadratisk sockel på kulfötter. Höjd 28,5 cm.
Något sneda, ljuspipa med buckla, porfyrnagg, ljusmanschetter saknas.