Fanerat med mahogny, grönpatinerat och förgyllt. Rektangulär skiva av grå marmor "bleu turquin" uppburen av kvinnliga karyatider på sockel. Längd 117, bredd 58, höjd 83 cm. Torksprickor, smärre skador, frisbeslag saknas.
Torksprickor, smärre skador, frisbeslag saknas.
Groth, Håkan: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, se bild 141, sid 143. Jämför konsolbord i Karl XIII:s sängkammare på Rosersbergs slott, Uppland.