"Brottarna"
Signerad P. Pozzi. Alabaster, höjd 44 cm, längd 52 cm.
Materialet är alabaster, ej marmor.
Skulpturen "Brottarna" bygger på en romersk komposition från 100-talet som i sin tur baserar sig på en grekisk skulptur från 300-talet f.Kr. Den romerska skulpturen grävdes fram i Rom år 1583 och finns att beskåda på Uffizierna i Florens.