HÖRNSKÅP, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Fanerade med rosenträ, amarant och infärgat lövträ. Skivor av spräcklig marmor. I sargen två lådor. Undertill två skåpdörrar framför hyllplan. Inläggningar av blommor och fält. Längd 85, djup 67, höjd 90 cm.
Beslag saknas, fanerbortfall.
×
Logga in
Kunde inte logga in