Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer, 1940-1950-tal. Baksidan med påsydd etikett.
Naturligt blekt. Något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga skador.
Jämför Om Sigvard Bernadottes kompositioner för mattor, tyger, plast och papper Nordenfelt, Amelie: Något om Sigvard Bernadottes designverksamhet, kandidatuppsats vid Lunds universitet vt 1999.