(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1955. (Ovanlig).
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Baksidan med klösmärken, långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.
Jämför Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sid 18; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 53.
Ett exemplar tillverkades till Storkyrkan, Stockholm.