"Rosa speglingar"
Signerad Karin Broos och daterad 2010 och 2014 a tergo. Akryl på duk 140 x 90 cm.
Christian Larsen, Stockholm.
Waldemarsudde, Stockholm, "Still Life", 10 oktober 2015 - 21 februari 2016.
Örebro läns museum, "Karin Broos", 5 mars - 3 april 2016.
Karin Sidén m.fl, "Karin Broos – Still Life", Prins Eugens Waldemarsuddes utställningskatalog nr 117:15, 2015, avbildad helsida kat nr 58.