"Mask", Hollywood 1989
Signerad Herb Ritts och numrerad 16/25 a tergo. Stansad signatur Herb Ritts samt copyright. Gelatinsilverfotografi, bildyta 47 x 38 cm. Bladstorlek 50,4 x 40,3 cm.
Privatsamling, Sverige.
Motivet visades på Fondation Cartier pour L'Art Contemporain Paris, "Herb Ritts", 1999.
Herb Ritts, "Work - Museum of Fine Art Boston, Boston", 1996, avbildad.
Herb Ritts och Patrick Roegiers, "Herb Ritts", 1999, utställningskatalog Fondation Cartier pour L'Art Contemporain Paris, 1999, avbildad.
Herb Ritts bilder visas just nu i en utställning på Hamiltons Gallery i London. "HERB RITTS: SUPER",
25 november 2016 - 27 januari 2017.