"I Shall be Released II/ Runaway", 2004.
Signerad Helena Blomqvist och numrerad 1/5 a tergo. C-print monterad på plexiglas 75 x 100 cm. Total upplaga 5 + 2 AP.
Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida.
Ur serien "The Dark Planet".
Helena Blomqvist är inte en konstnär som dokumenterar sin omvärld. Med hjälp av modeller och rekvisita bygger hon istället upp en helt egen värld som hon sedan förevigar med hjälp av kameran. Miljöerna är detaljrika och omsorgsfullt skapade. Hennes verk påminner därför ofta om filmiska stillbilder. I sitt skapande intresserar sig Blomqvist bland annat för filosofiska frågor, drömmar, ensamhet, åldrande och mänsklighetens uppgång och fall.