Kan inte nå servern
70
823538

Victor Vasarely

(Frankrike, 1906-1997)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 100 - 53 000 EUR
46 000 - 55 200 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Victor Vasarely
(Frankrike, 1906-1997)

"Paava"

Signerad Vasarely. Collage 65 x 65 cm. Utförd 1972-73. A tergo märkt 1047.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8 661 42 73.

Införselmoms

Införselmoms (12%) tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Proveniens

Lars Laestadius, Schweiz.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Övrig information

Den ungerske konstnären Victor Vasarely (1906—1997) fick inte bara privilegiet att uppleva nästan ett helt sekel, han fick även vara en av dem som var med och formade det. Sina matematiska och medicinska kunskaper omsatte han i en konst som alla människor kunde uppleva intuitivt, med sina sinnen. Och det var precis det han eftersträvade. Vasarely benämns ofta som grundaren av konstriktningen Op Art, det vill säga konst som utmanar seendet och nästan med ”våld” tvingar betraktaren att ge upp sökandet efter något föreställande i bilden. Vi blir plötsligt medvetna om att ”vi ser” och inte vad.

Efter att ha övergett medicinstudier sökte sig Vasarely till konstskolan Mühely, som omfamnade den tyska radikala konstskolan Bauhaus idéer om konstens och arkitekturens roll i samhället. Detta var något helt i Vasarelys smak och det blev för honom med tiden viktigt att konsten var demokratisk och tillgänglig för alla. Samarbetet mellan arkitekter, stadsplanerare och konstnärer ansåg han vara central.

We must transform our ancient way of thinking and conceiving art; particularly in the cities we must share it, make it accessible to all. Art must be generous.

1930 flyttade Vasarely till Paris och han stannade i Frankrike resten av sitt liv. Efter att ha genomfört flera separatutställningar, bl.a. på anrika Galerie Denise René, var det 1965 dags för Op-konstens stora internationella genombrott på den banbrytande utställningen ”The responsive Eye ” på Museum of Modern Art i New York. Där ställdes hans konst ut tillsammans med Frank Stella, Ellsworth Kelly och Bridget Riley.

Vasarelys konst drar den moderna konstens vision om en ren visuell upplevelse till sin spets. Han vände sig bort från det personliga och symboliska. Istället eftersträvade han en universell och vetenskaplig inställning till hur betraktaren upplever ett konstverk. En platt duk omvandlas till en tredimenssionell rymd — en verklighetsflykt som får oss att glömma rummets och omgivningens grundlagar.

Victor Vasarelys målningar kan ses som omvända trompe l’oeil, där vi istället för illusionen av något verkligt upplever en värld långt från vår egen.

Konstnär

Victor Vasarely föddes 1906 i Ungern och dog 1997 i Paris, Frankrike. Han var målare och grafiker och verkade främst i Frankrike. I hans krets återfinns både Wassily Kandinsky, Walter Gropius och Piet Mondrian. Han började studerade på akademien Podolini-Volkmann i Budapest och sedan på Alexandre Bortnyik's akademi "Mühely", vilken också kallas för Budapests Bauhaus. Vasarely skapade flera kända bildserier så som Vonal, Vega och Gestalt. Serier med geometriska bilder där han leker med vår avståndsuppfattning och skapar en kinetisk energi, använder sfäriska förvrängningar för att skapa polykroma figurer och använder hexagoner för att skapa tredimensionella former som förvirrar betraktaren. Han slog igenom internationellt 1965 med utställningen “The Responsive Eye” på New York’s Museum of Modern art.

Läs mer