59
794894

Robert Jacobsen

(Danmark, 1912-1993)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Robert Jacobsen
(Danmark, 1912-1993)

"Plus-Minus"

Signerad RJ undertill. Utförd 1989. Polykromt bemålat järn, höjd 59 cm, bredd 42 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.

Vandringsutställning:
Abbaye Saint André, Centre d'art contemporain, Meymac, juni - augusti 1991.
Musée Matisse, Le Cateau Cambresis, oktober - december 1991.
Musée des beaux Arts, Denys-puech Rodez, januari - mars 1992.
Centre d'art contemporain, Saint-Priest, april - juni 1992.
Musée des beaux arts, Evreux, juli - augusti 1992.
Avbildad i katalogen på sid 25.

LÄS MER