Nr. | Föremål | Ändringar |
84 | SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty. | Stopper broken off. Otherwise good condition. |
104 | ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm. | Några missfärgningar, något blekt. |
228 | BOJAN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Fritting to rim, one chips to rim. Cover repaired. Otherwise good. |
427 | MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm. | Centralanatolisk. |
428 | MATTA. Antik Anatol, sannolikt Megri. 185,5 x 137 cm (samt en kortsida med sex cm slätväv). | Sannolikt Megri. |
439 | MATTA. Semiantik silke figural souf (relief), sannolikt Indien. 208 x 128,5 cm (samt två cm slätväv på varje kortsida). | Compare the pattern: Sotheby's Auctions Carpets lot 209, Sale N07852: A "PETAG" TABRIZ CARPET, Northwest Persian, New York, Session 2, 03 Dec 02. |
445 | MATTA. Old Isfahan. 243,5 x 166 cm (samt ett slätvävt parti på båda kortsidorna). | En kortsida märkt: Bafte Iran-Isphahan-Seirafian. Ca 810.000 knutar per kvadratmeter. |
448 | CHUVAL-MATTA. Antik Khalach, mellersta Amu Darya (MAD), södra oasen. 112,5 x 167 cm. | Smärre hål. |
456 | MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm. | Om mönstret se Dôzar, nr 2, Göteborg, juni 1994, Anette Granlund-Larsson: Ardabil-mattan, färgplansch och text sid 18. |
487 | BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-64. Tidig rokoko. | Snäpplås men nyckel saknas. |
538 | KARMSTOLAR, ett par snarlika, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | Snarlika karmstolar/A matched pair. |
563 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | Glasen renoverade och troligen senare. Glasen med något olika färg/The mirror glass renovated and probably later. The mirror glass with slighly diffent colours. |
610 | GOLVUR, av John Clowes, England 1600-talets slut. Barock. | Restaurerat/Restored. |
666 | Carl Oskar Borg, Motiv från Arizona, Grand Canyon. | Omfattas ej av följerätt (d) |
667 | Carl Oskar Borg, I arbete. | Omfattas ej av följerätt (d) |
795 | David Klöcker Ehrenstrahl, "Carolus Carlsson (Cederström)" (1642-1708). | UTFÖRSELFÖRBUD. |
796 | Amalia Wilhelmina von Königsmarck, Självporträtt med palett och penslar. | UTFÖRSELFÖRBUD. |
852 | Allaert van Everdingen Tillskriven, Landskap med figurer vid vattenfall. | UTFÖRSELFÖRBUD. Tillskriven. |
1004 | BROSCH, troligen Agaton Fabergé, guldtråd med safir, ca 1.20 ct. Ryska stämplar. | troligen Agaton Fabergé |
1031 | BROSCH med spineller och gammalslipade diamanter, totalt ca 10.00 ct. Franska stämplar. | red spinels |
1042 | RING med obehandlad burmesisk cabochonslipad rosa safir, ca 5.24 ct och diamanter. | 18K vitguld. |
1052 | ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 2.00ct samt safirer. | Spricka i skenan. |
1065 | RING, Van Cleef & Arpels, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.96 ct, smaragder samt snidad korall. | Nagg på korall, en diamant och en smaragd. Slitage. |
1141 | RING samt ÖRHÄNGEN med smaragder och diamanter. | En diamant saknas. |
1178 | RING med färgväxlande blålila safir ca 8.03ct samt briljantslipade diamanter totalt 0.59ct. Lantz, Stockholm 1989. | Safir 8.03ct, diamanter totalt 0.59ct. Vikt på stenar enligt kopia på originalkvitto. |
1191 | COLLIER med briljantslipade diamanter, totalt 29.90ct. Kvalitet G/VS-SI. | Korrekt längd är 43 cm. |
1248 | RING med smaragd 2.97ct samt diamanter 0.70ct. | Bild fram till och med 23/5 klockan 11.30 var felaktig. |
1250 | RING med colombiansk smaragd 26.60ct, samt radiant- och carréslipade diamanter. | Smaragd något lös i fattning. |
1258 | RING smaragd 2.29ct, diamanter totalt 0.81ct. | Bild fram till och med 23/5, kl 11.30 var felaktig. |