JOHAN PASCH, hans krets. Olja på du, ett par.
Dörröverstycken med parkscener med fontäner Uppfodrade dukar 74,5 x 155 cm vardera.
Ytsmuts, krackelyr, ställvis färgbortfalla, strödda retuscher, skrapmärken och sprickblidningar. Revor.
Bukowskis Konsthandel.
Mauritzberg slott, Östergötland.
Slott och herresäten i Sverige, Östergötland 2, red. Åke Nisbeth, 1971, Mauritzberg, omnämnda s. 54 samt den ena syns på bild från biljardsalen på Mauritzberg.