Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
785
765410

Johan Pasch, hans krets

(Sverige, 1706-1769)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 670 EUR
2 270 - 2 720 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Pasch, hans krets
(Sverige, 1706-1769)

JOHAN PASCH, hans krets. Olja på du, ett par.

Dörröverstycken med parkscener med fontäner Uppfodrade dukar 74,5 x 155 cm vardera.

Ytsmuts, krackelyr, ställvis färgbortfalla, strödda retuscher, skrapmärken och sprickblidningar. Revor.

Proveniens

Bukowskis Konsthandel.
Mauritzberg slott, Östergötland.

Slott och herresäten i Sverige, Östergötland 2, red. Åke Nisbeth, 1971, Mauritzberg, omnämnda s. 54 samt den ena syns på bild från biljardsalen på Mauritzberg.