AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulpturer, 8 st, snidat trä, stämpelsignerade, vissa daterade.
Grupp bestående av sju figurer (däribland prosten J Arbman, en kvinna, dödgrävare Hultgren samt 4 bärare med höga hattar bl a klockare Sjöström) samt en kista. Delvis bemålade. Höjd 8 - 31 cm.
Några torrsprickor, ytsmuts, prästens hand med spricka och spade saknas, två stöd/fötter för kistan saknas.
Nationalmuseum, "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951, samma motiv utställt som katalog nr 46, sid. 14.
Lunds konsthall, "Döderhultarn", 1971-1972, samma motiv utställt som katalog nr 49-54, sid 18.
Hjalmar Svensson red., " Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst", 1928. Motivet avbildat sid. 88-89.
Nationalmuseum, utställningskatalog "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951. Samma motiv utställt som katalog nr 46, sid. 14 samt delar ur gruppen avbildade på s. 17.
Albert Engström m.fl, "Döderhultarn", 1965. Motivet omnämnt s. 12 och avbildat sid. 13 och 14.