Ek och ekfaner. Svarvade ben på fottrissor av mässing. Total längd 740 cm, bredd 138,5, höjd 74,5 cm. Två rundade ändar med vardera längd 94 cm. Fyra ekfanerade senare iläggsskivor med sarg à 60 cm styck. Fem iläggsskivor av furu, 64 resp 61 cm.