438
749506

MATTA. Semiantik Heris. 571 x 359,5 cm.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 490 EUR
8 140 - 10 900 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Rödmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom- och arabeskrankor. Bred huvudbård med stora blom-, palmett-, kartusch- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar varav några lite stela, smärre lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck och skador, en kortsida med spår av klister, ställvis senare fransar.