109
789368

BEMÅLAD VÄVNAD, semiantik Kina, 202 x 150,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707 - 883 EUR
729 - 911 USD
Klubbat pris

Vävda polykroma ränder och stora bergsliknande ornament. Målade figurscener, molnband och mytologiskt djur.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, liten lagning.

Proveniens

Nuvarande ägaren arbetade hos Nessims i Göteborg på 1960-talet.