82
760540

Mats Bäcker

(Sverige, Född 1958)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Mats Bäcker
(Sverige, Född 1958)

"David Bowie/Cracked Actor, Brussels 1983"

Signerad Mats Bäcker och daterad 12 och numrerad 5/20 a tergo ram. Gelatinsilverfotografi, bildyta 50 x 74 cm.

Detta motiv har bland annat visats på Fotografiska, Stockholm, "Mats Bäcker", 24 februari - 7 maj 2012 och Malmö Museum, Värmlands Konstmuseum och Galerie 6 Mandel i Paris.

Mats Bäcker och Lars Nilsson, "Raw Power", 2012, avbildad helsida sid 114.
Lars Nyhlin m.fl, "Rockboken", 1984, avbildad helsida.

Mats Bäckers fotografier av rockidoler, tagna på 1970- och 1980-talet, har givit honom ett stort erkännande.
Bäckers presentation av rockidolerna varierar och visar scenframträdanden, artisterna backstage men även renodlade porträtt av bl.a David Bowie, Iggy Pop, U2 och Rolling Stones.
'Numera ser jag bilderna som ett bra hantverk, ett roligt tidsdokument och jag skulle aldrig kunna göra om det i dag. Det var tidsandan och jag var mitt i skeendet. Nu är jag en bättre fotograf men har inte direktheten och spontaniteten jag hade då.'
Mats Bäcker brukar säga att han skildrade rockmusiken på ett respektlöst sätt. Innan dess var det vanligast att artisterna fotograferades i studior med grälla, färgade bakgrunder. Allt skedde på skivbolagens villkor och artisterna poserade på tillgjorda sätt.
- 'Det där har jag alltid struntat i. Jag spelade ju själv, så det var som att hänga med kompisar utan att känna sig underdånig', säger Mats Bäcker."

Harry Amster, SvD Kultur, 24 februari 2012.