773377

Josef Albers

(USA, 1888-1976)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Josef Albers
(USA, 1888-1976)

"Homage to the Square"

Färgserigrafi, 1964/65, signerad med blyerts och numrerad 116/125, tryckt av Atelier Arcay, Paris, utgiven av Denise René, Paris. 28 x 28 cm, bladstorlek 48,3 x 38,5 cm (dubbelvikt ark 48,3 x 76,6 cm).